Інформаційне повідомлення

Громадське обговорення проєкту рішення Херсонської обласної ради «Про припинення Калинівської спеціальної школи Херсонської  обласної ради шляхом ліквідації»

Оголошується проведення громадського обговорення проєкту розпорядження Херсонської обласної ради «Про припинення Калинівської спеціальної школи Херсонської  обласної ради шляхом ліквідації».

I. Найменування організатора громадського обговорення – управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації.

ІІ. Ініціатор громадського обговорення  – постійна комісія з питань розвитку людського капіталу, міжнаціональних відносин, науки, культури, фізичної культури і спорту, освіти і свободи слова та інтелектуальної власності, постійна комісія з питань управління об’єктами комунальної власності Херсонської обласної ради

ІІІ. Документи, винесені на громадське обговорення: проєкт рішення  Херсонської обласної ради «Про припинення Калинівської спеціальної школи Херсонської  обласної ради шляхом ліквідації».

ІV. Нормативне забезпечення:

Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого  самоврядування утворюють,  реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.

Стаття 26  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів  комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Стаття 25  Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.

Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:  Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

          Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.

          Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.

          Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.

          У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

          Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника.

          Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.

Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:

  • початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
  • гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
  • ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.

Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.

Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.

Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.

Також у складі закладів загальної середньої освіти можуть функціонувати такі внутрішні структурні підрозділи: дошкільний підрозділ (у складі початкової школи або гімназії); позашкільний підрозділ; пансіон (у складі ліцеїв, спеціальних закладів загальної середньої освіти та закладів спеціалізованої освіти); інші внутрішні структурні підрозділи.

V. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу – жителі Калинівської територіальної  громади  Бериславського району.

VI. Мета проведення громадського обговорення –  реалізація права мешканців громади на вільний доступ до інформації, забезпечення гласності, відкритості та прозорості про діяльність органу місцевого самоврядування з питань функціонування закладів освіти. Інформування громадськості про ініціативи та пропозиції Великоолександрівської селищної Херсонської обласної ради щодо проведення  обговорення припинення Калинівської спеціальної школи Херсонської  обласної ради шляхом ліквідації (далі – Заклад) (проєкт рішення додається).

          На даний час надмірні витрати на утримання малокомплектних закладів освіти позбавляють можливості реінвестувати кошти громади у розвиток закладів освіти. Заклад частково пошкоджений та потребує капітального ремонту, вибиті вікна та пошкоджені двері  та покрівля. Розташований на території можливих бойових дій.

          Заклад забезпечував особам з особливими освітніми зумовленими порушеннями інтелектуального розвитку II ступеня, здобуття першого (початкова освіта) та другого (базова середня освіта) рівнів повної загальної середньої освіти і соціальну адаптацію шляхом комплексної корекційно-розвиткової роботи та психолого-педагогічної реабілітації.

          Проте, військова агресія Російської Федерації завдала чималих збитків матеріально-технічній базі закладів освіти Херсонської області та вплинула на контингент здобувачів освіти у громадах. Через зменшення кількості дітей з особливими освітніми потребами Заклад з 24 лютого 2022 року не провадить статутної діяльності та перебуває на простої. Усі здобувачі освіти із закладу відраховані та зараховані на навчання до закладів освіти за місцем проживання або тимчасового перебування, в яких організовано інклюзивне навчання.

          Одночасно, протягом останнього десятиліття розпочато важливі реформи для просування інклюзивного навчання та деінституціалізації.

          Стаття 24 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, яка ратифікована в Україні, передбачає обовʼязок держави щодо реалізації інклюзивної моделі освіти, тобто створення такого предметно-просторового спеціального середовища, яке б дало змогу всім дітям бути однаково рівними учасниками навчального процесу в єдиному освітньому просторі відповідно до їхніх особливостей, потреб і можливостей. Незважаючи на повномасштабну збройну агресію Російської Федерації проти України, реформування інклюзивного навчання продовжується разом із визначенням нових пріоритетів та завдань для подальшого розвитку освіти в Україні.

          Разом з тим, виклики з якими стикаються наразі територіальні громади області потребують, зокрема, й оптимізації освітньої мережі задля покращення якості надання освітніх послуг у цих громадах.

          Після деокупації території, закладом не  сформовано контингент дітей і мережу класів, бо діти, які повернулися до родин і їх законних представників, продовжили навчання за місцем проживання або перебування. Звернень щодо навчання дітей саме у цьому закладі, від законних представників здобувачів освіти, за останні 3 роки не надходило.

          За умови, що постійно популяризуються заходи та дії уряду, місцевої влади для відновлення роботи і створення необхідних безпекових умов для навчання онлайн і організації роботи закладів у змішаному форматі на деокупованих територіях, за даний період адміністрації закладів не ініціювали відновлення освітньої діяльності спеціальних шкіл у дистанційному форматі.

          З метою належного забезпечення рівного доступу дітей до якісної освіти на 2025 рік заплановано трансформацію мережі закладів загальної середньої освіти області.

          У подальшому, передбачається створення у Калинівській територіальній громаді сучасного потужного, а головне безпечного опорного закладу, для забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти у тому числі з використанням потужностей Закладу.

VII. Формат проведення громадського обговорення: у зв’язку з введенням на території України воєнного стану, в зв’язку з російською агресією та відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи і контактної інформації заявника  на електронну адресу: tan2202@ukr.net.

До участі в обговоренні запрошуються мешканці Калинівської територіальної громад Бериславського району в терміни з 20 лютого 2025 року по 20 лютого 2026 року.

VIIІ. Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – КОРНІЙЧУК Тетяна Іванівна, начальник відділу позашкільної та спеціальної освіти управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації, електронна адреса: tan2202@ukr.net, контактний номер телефону 066 115 14 20.

ІXТермін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором.

          Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті управління освіти і науки Херсонської  обласної державної адміністрації та у соціальній мережі фейсбук на сторінці  https://www.facebook.com/profile.php?id=100066801571225