Герб України Херсон

Управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації

  • Адреса приймальні: м. Херсон, вул. Морська, 13
  • Графік роботи: Понеділок - П’ятниця: 08:00 - 17:00
  • Вихідні: Субота, Неділя
  • тел./факс (0552) 45-52-96
  • e-mail: up-osvit@khoda.gov.ua
Логотип Версія сайту для людей з вадами зору

Про експедицію «Стежками давньої Гілеї»

З 7 по 12 липня вихованці гуртків комунального закладу «Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді»  Херсонської обласної ради «Юні туристи-краєзнавці» та «Джура» (керівники Побіреська О.М., Лукасишена О.Р.) здійснили експедицію «Стежками давньої Гілеї».  Експедиція проходила територією Кінбурнської коси.

Кінбурнська коса – край незліченних озер та піску, омивається з одного боку водами Дніпро-Бузького лиману, а з іншого – Чорним морем.  Багата історія краю. З давніх-давен тут селилися люди. Для давніх греків місцева земля була святою. Турки побудували у кінці XV ст. фортецю Кilburun (у перекладі з турецької мови – вузький ніс), яка і дала назву косі та півострову. Прославились своїми походами біля Кінбурнської коси і запорозькі козаки. Запорожці неодноразово перемагали своїх ворогів у водах Дніпро-Бузького лиману.

Гуртківці розпочали свою подорож в м. Очаків, де відвідали місцевий історичний музей. Юні туристи ознайомились з історією м. Очаків та Кінбурнської коси.

Далі на гуртківців чекала захоплива переправа. Швидкий катер, курсуючи спокійними хвилями, перевіз учасників експедиції на Покровські хутори. Звідси розпочалась активна частина експедиції.

Перебуваючи на козацькій землі, гуртківці не могли не відвідати Кам’яний хрест – пам’ятний знак на честь Сидора Білого. Сидір Гнатович Білий (1735-1788) – легендарна особа, непересічна людина, кошовий отаман Вірного війська запорізького, який загинув у битві за фортецю Кінбурн у червні 1788 року. Сидір Білий походив родом з Херсонщини та займав  посаду дворянського голови Херсонського повіту у 1785-1787 рр.

Погода не злякала дослідників. Не дивлячись на шторми та спеку, наступним предметом дослідження вихованців став «Геродотів ліс». Своєрідний оазис серед піщаних масивів – болотяний листяний ліс, який відомий своїми віковічними дубами. За повір’ями давніх греків, саме в «Геродотовому лісі» мешкали амазонки, кентаври, песиголовці та інші фантастичні створіння. Ця місцевість була описана Геродотом, який колись побував в давньоукраїнських землях. На жаль, гуртківці виявили, що в цьому році, болота в лісі сильно висохли, але все одно ліс вражає своїм буйством зелені.

І звичайно всі запам’ятали море – іноді чисте та прозоре, іноді – з легким штормом. Після 5 днів подорожей та досліджень гуртківці з задоволенням і новими враженнями повернулись додому.